Bądź na bieżąco

Aktualności

Technologom brakuje automatyzacji – wynika z raportu CosmetoSAFE Consulting

Po dekadzie pracy w branży kosmetycznej postanowiliśmy pochylić się nad tematem potrzeb technologów oraz problemami z jakimi muszą mierzyć się działy R&D. Pierwsze badanie przeprowadziliśmy w 2020 r. Powtórzyliśmy je po prawie 3 latach, aby sprawdzić jak zmieniła się opinia badanych, a co nadal jest odczuwanym problemem. Podczas wtorkowego spotkania  wraz z naszymi gośćmi przyjrzeliśmy się najistotniejszym wnioskom, jakie nasunęły nam odpowiedzi badanych.  

Jak pokazują wyniki z raportu Badanie Potrzeb Technologów przeprowadzonego przez CosmetoSAFE Consulting 76% technologów kosmetycznych uważa, że zmiany regulacyjne w obszarze składnikowym wymagają od nich dużego albo bardzo dużego nakładu pracy. Coraz większe zaangażowanie w prace nad aktualizacją dokumentacji produktowej sprawia, że specjalistom brakuje czasu na kreowanie innowacyjnych produktów i pracę koncepcyjną.

Tylko w 2022 roku zmiany w zakresie uregulowania statusu składników kosmetycznych oraz implementacji zmian klasyfikacji chemikaliów (substancje CMR) zostały wdrożone dla ponad 30 substancji! Zapowiadane od 2019 roku zmiany w ramach unijnej koncepcji Zielonego Ładu wiążą się dziś ogromnymi zmianami w legislacji około sektorowej (m.in. legislacja chemiczna, środowiskowa i inne). Skala projektowanych i już wdrażanych zmian jest więc dziś nieporównywalna z żadnym wcześniejszym okresem w historii.

Zapytaliśmy technologów, co ich zdaniem stanowi obecnie największe wyzwanie w ich aktywności zawodowej. Pierwszą trójkę wyzwań w pracy technologów stanowią dziś nadal zaburzone łańcuchy dostaw (37% ankietowanych uznało problem za najważniejszy), nadążanie za zmianami legislacyjnymi w obszarze składników (39% ankietowanych uplasowało wyzwanie na pozycji 2, a 35% na pozycji 1!) oraz dostosowywanie produktów do zmieniających się trendów rynkowych. Widać więc, że w obszarze R&D wciąż mocno odczuwalne są pandemiczne reperkusje, które od ponad trzech lat kształtują i zmieniają sposób funkcjonowania branży kosmetycznej w Polsce i Europie.

Wśród najczęściej powtarzanych indywidualnych odpowiedzi ankietowanych znalazły się następujące wyzwania, z którymi mierzą się dziś działy R&D:

  • poszukiwanie zamienników surowców w trybie „na już”,
  • zaburzony łańcuch dostaw surowców: dostępność, zmienność cen – uniemożliwiają prognozowanie kosztów produkcji,
  • krótkie okresy przejściowe w zakresie zmian legislacji składnikowej. Zbyt krótki czas na opracowanie stabilnych formulacji,
  • brak jednej, spójnej bazy danych i jasnych informacji o zmianach legislacyjnych przekazywanych z odpowiednim wyprzedzeniem.

Z odpowiedzi naszych respondentów wyłania się trend wskazujący, że innowacyjność, nadążanie za trendami, w dzisiejszych realiach, musi ustąpić miejsca bieżącym problemom związanym z utrzymaniem ciągłości produkcji oraz nadążaniem za zmianą legislacyjną podsumowuje Iwona Białas.

Z pomocą przychodzi CosmetoSAFE Assist – narzędzie dla działów R&D, które pozwoli zautomatyzować wiele procesów przy tworzeniu i aktualizacji koncepcji produktowych, ale o tym w kolejnym artykule 🙂

Polceamy lekturę komentarza dr inż. Iwona Bialas nt. zmian w podejściu #SCCS do oceny bezpieczeństwa kosmetyków.
Po dekadzie pracy w branży kosmetycznej postanowiliśmy pochylić się nad tematem potrzeb technologów oraz problemami z jakimi muszą mierzyć się działy R&D.